نگرانی های ایجاد شده در رابطه با استفاده از چسب فرمالدهید در ورق های ام دی اف مو

نگرانی های ایجاد شده در رابطه با استفاده از چسب فرمالدهید در ورق های ام دی اف مورد استفاده در کابینت آشپزخانه

منبع ویکی پدیا

فرمالدهید که نام علمی آن متانال است، گازی با بوی تند و زننده‌است و کوچک‌ترین آلدهید به شمار می‌آید.

اوره فرمالدهید"( یا اوره متانال), یک رزین غیر شفاف ترموست است . این ماده از حرارت دیدن اوره و فرمالدهید در حضور بازهای غیر قوی نظیر آمونیاک و پیریدین به دست می آید. هم چنین، کاربردهای فراوانی در موادی نظیر چسب ها، MDF, و مواد قالبی دارد

استفاده فرمالدهید به عنوان یک ضد عفونی کننده همچون گلوتر الدئید می باشد. یکی از کاربردهای فرمالدهید در صنایع چسب سازی است. این ماده در فاضلابهای صنایع مختلف همچون صنایع چسب سازی و پتروشیمی یافت می‌گردد. یکی دیگر از کاربرد های این ماده استفاده از آن به عنوان فیکساتیو در آماده سازی نمونه های بافتی برای بررسیهای دیگر می باشد . مثل تشریح آناتومیک و یا بررسی بافت شناسی . مورد استفاده دیگر کاربرد آن به عنوان یک ماده استریل کننده و ضد عفونی کننده است .

 

فرمالدهید به عنوان نگهدارنده در صنعت رنگ و رزین استفاده می شود. اما به دلیل مقاومت حرارتی پائین در گذشت زمان تبخیر می‌شود لذا ماده رنگ یا رزین عاری از ماده نگهدارنده می‌شود . بخارات سمی دارد. نهاد بین المللی تحقیقات روی سرطان (IARC) فرمالدهید را از مواد شناخته شده به سرطان زایی می داند

 

نگرانی های ایجاد شده

استفاده از فوم عایق اوره فرمالدهید موسوم به UFFI از دهه هفتاد میلادی آغاز گردید. مردم از این ماده به عنوان پرکننده محفظه های دیوار استفاده می کردند تا از هدر رفتن انرژی جلوگیری کنند. اما از دهه هشتاد میلادی نگرانی ها پیرامون منتشر شدن بخار سمی فرمالدهید در طول فرایند Curing و نیز در هنگام تخریب لایه های قدیمی این فوم، آغاز گردید. انتشار بیش از 0,1ppm از بخار فرمالدهید در محیط اثرات مخرب بر روی سلامتی انسان دارد. امروزه این فوم در ساخت منازل کاربرد ندارد و جایگزین های مدرن آن شامل موادی چون ملامین فرمالدهید و پلی یورتان است.

 

در گذشته ماده UFFI در محل استفاده از آن( به عنوان مثال بنای در حال ساخت) تولید می شد و به داخل دیوار تزریق می گشت. سپس فرایند curing صورت می گرفت و ماده به عنوان یک عایق عمل می کرد. به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در مورد ماهیت سمی فرمالدهید، مقدار اضافی از این ماده به مخلوط افزوده می شد تا انجام شدن فرایند curing را تضمین نماید. هم چنین UFFI در یک مکان قابل تماس با محیط قرار داده می شد و به خطرناک بودنش می افزود. زیرا وقتی این ماده خیس شود می تواند فرمالدهید را به درون محیط نشر داده و فضای خانه را سمی نماید. هم چنین برهم کنش های فوم عایق فرمالدهید با دمای محیط رابطه مستقیم دارد. به طوری که با افزایش دما، انتشار بخار فرمالدهید نیز افزایش می یابد. یک راه حل برای مقابله با این وضعیت، پوشاندن دقیق اطراف این ماده برای جلوگیری از نشت بخار، گرفتن تمامی درز های دیوارها، و سپس پوشاندن به وسیله ورقه های وینیلی است. استفاده از فویل آلومینیومی هم می تواند از آزاد شدن بخار فرمالدهید در درون خانه جلوگیری نماید.[۵]

 

تاثیر بر سلامتی انسان

 

هنگامی که مقدار اوره فرمالدهید در محیط به حد بالایی برسد برای سلامتی انسان خطراتی را نیز به وجود می آورد. این ماده در محیط، فرمالدهید انتشار می دهد. نشر فرمالدهید در محیط زیان هایی چون آب ریزش بینی، خس خس سینه، سرفه، خستگی زیاد، تحریک شدن پوست، ایجاد آلرژی های شدید، سوزش گلو و چشم، حالت تهوع و مشکلات تنفسی در بعضی افراد به وجود می آورد( با مقدارppm 0.1)

 

تحقیقات نشان داده است که انتشار این ماده می تواند باعث ایجاد سرطان در انسان و حیوانات شود.میان ساکنین منازلی که در ساختشان از UFFI استفاده شده بود، نشانه های بیماری مانند سردرد، بیقراری، بیخوابی، کم اشتهایی و...مشاهده گردیده است. ناراحتی اعضای دارای غشای مخاطی بدن نظیر چشم ها، گلو و بینی، یک مورد عمومی بین ساکنین مکان های دارای عایق UFFI است. اما بررسی ها نشان داده است که واکنش به بوی فرمالدهید و ایجاد تاثیرات نامطلوب تنها در حالتی ایجاد می گردد که نشر فرمالدهید در محیط به طور طولانی مدت صورت گرفته باشد. با این حال تحقیق به روی حساسیت های ایجاد شده نیاز به بررسی های گسترده تر دارد. هم چنین، درصد بروز سرطان و یا نقص های مادرزادی به قدری محدود است که قابل چشم پوشی می باشد.

 

از منبعی دیگر :

 

ام دی اف ها از ذرات به هم چسبیده چوب تشکیل میشوند که این ذرات با استفاده از رزین ترکیبی{ترکیبی از فرمالدئید و اوره} که یک نوع چسب صنعتی است به هم متصل میشوند خطر ام دی اف برای سلامتی انسان فرمالدئید های رزین هستند فرمالدئید ها ماده ای به شکل گاز یا مایع و بدون رنگ و همراه با بوی تند شبیه بوی ادویه جات است

این فرمالدئید موجب بروز آسم اختلال در دستگاه تنفسی سرطان بینی یا سرطان های دیگرمی شود و اگر روی پوست بریزد موجب خوردگی و مشکلات پوستی میشود و غلضت الاینده های ان در خانه باعث سوزش چشم آسیب غشای مخاطی سر درد و احساس سوزشInnocent در نای میشود و در بدن انسان موجب تغیراتی مانند پروتئین های DNAمیشود .

همچنین این گاز در دود حاصل از اگزوز اتومبیل ها و سیگار یافت میشود.حال تصور کنید که کابینت های MDF در معرض روطوبت و آب قرار گیرند و فرمالدئید موجود در آن ترشحات و بخار فرمالین ایجاد کنند

 

از روزنامه اطلاعات :

 

اثرات زیانبارMDF بر سلامتی انسان

بخش نخست

شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۲

   

«ام ‌دی ‌اف» کوتاه شده عبارت Medium-density fibreboardبه معنی «فیبر یا الیاف با چگالی یا تراکم متوسط» است که از ذرات به هم چسبیده چوب تهیه می‌ شود. این ذرات چوب توسط «رزین» ترکیبی از «اوره ـ فرمالدئید» که نوعی چسب صنعتی است، در درجه حرارت بالا و در حالی که تحت فشار زیاد قرار می ‌گیرند به یکدیگر چسبیده و «ام ‌دی ‌اف» را به وجود می ‌آورند. آن چه ام ‌دی ‌اف را برای سلامتی خطرناک می‌کند «فرمالدئید» به کار رفته در رزینی است که ذرات چوب را به یکدیگر می ‌چسباند. از این رو سازمان ‌های استاندارد و فعالان ایمنی و بهداشت کار، به سازندگان این ترکیبات توصیه می‌ کنند از مقدار کمتری فرمالدیید در رزین‌ ها استفاده کنند. فرمالدئید ماده‌ ای به شکل گاز یا مایع و بدون رنگ همراه با بوی تند شبیه به بوی ادویه‌ جات است. فرمالدئید خالص در ۵۰ درجه سانتی‌ گراد آتش می ‌گیرد و بخارات آن می ‌تواند باعث انفجار شدیدی شود. فرمالدئید موجب اختلالات دستگاه تنفسی، بروز آسم، سرطان بینی یا سرطان‌ های دیگر در افرادی که با این ماده تماس دارند، می ‌شود.

اختلالات تنفسی در کودکان

این ماده در صورتی که روی پوست دست و صورت بریزد موجب خوردگی و آسیب شدید به پوست می‌ شود. مقدار فرمالدئید به کار رفته در ساخت ام‌دی‌اف در صورت بخار شدن می ‌تواند هوای خانه را آلوده کند و موجبات برخی از اختلالات تنفسی را به ویژه در کودکان فراهم آورد. مهندسین چوب، برای پوشاندن سطح ام‌دی‌اف (PVC) از لایه‌ هایی زیبا که بیشتر از جنس «وینیل» هستند، استفاده می‌ کنند.

این ترکیبات نیز با بخار شدن می ‌توانند موجبات آلودگی هوای خانه را فراهم کنند و اختلالات تنفسی را در افراد و به ویژه کودکان و سالمندان به وجود آورند.
رزین های فرمالدئید از واکنش فرمالدئید با «فنل»، «اوره» و «ملامین» تولید می شود و به عنوان رزین های چسبناک در تولید تخته های سه لایی، اسفنج های قالب گیری شده، تولید اسفنج های عایق، الکل های چند عاملی مانند «پنتا تری اول» که در صنعت رنگ سازی و تولید مواد منفجره استفاده می شود، کاربرد دارد. از دیگر مشتقات فرمالدئید می توان به «دی فنیل متان» اشاره کرد که در ساخت ترکیبات مهمی مثل «پلی اوره متان» که در تهیه رنگ و فوم (اسفنج) به کار می رود. استفاده از رزین های فرمالدئید در ساخت ام دی اف و تخته سه لایی، اسفنج های افشانه ای و فوم باعث می ‌شود این مواد بر اثر گذشت زمان به تدریج تولید فرمالدئید کنند که این گاز به عنوان یکی از مهمترین آلاینده های هوای به شمار می رود.
غلظت های بالای آن در هوای خانه باعث سوزش چشم، آسیب غشای مخاطی، سر درد و احساس سوزش در نای و ایجاد مشکلات تنفسی می شود. همچنین فرمالدئید در بدن می تواند موجب ایجاد تغییراتی در پروتئین های DNA شود. حیوانات آزمایشگاهی که در معرض دوزهای بالای فرمالدئید قرار می گیرند در طول زندگی به سرطان های پیشرفته در نای و گلو مبتلا می شوند.
ایالات متحده امریکا به تازگی فرمالدئید را در فهرست مواد سرطان زا قرار داد و خواستار احتیاط در استفاده یا قرار گرفتن در معرض آن شد. فرمالدئید گازی با بوی تند و قابل حل در آب است که معمولاً به صورت محلول آبی ۳۷ درصد به نام «فرمالین» عرضه می شود. این ترکیب ساده ‌ترین عضو گروه «آلدهیدها» با فرمول شیمیایی HCHO است که به آسانی از احتراق ناقص ترکیبات کربن دار ایجاد می شود. 
همچنین این گاز در دود حاصل از اگزوز اتومبیل‌ها و سیگار نیز یافت می ‌شود. حال تصور کنید که کابینت های ام دی اف در معرض رطوبت و آب قرار گیرند و فرمالدئید موجود در آن ترشحات و بخار فرمالین ایجاد کند.

روزنامه اطلاعات

 

گرداوری گروه فن و هنر ایران زمین

/ 2 نظر / 179 بازدید
ملت بلاگ

با ياري حق تعالي و سپاس از تيم قدرتمند ملت بلاگ و به شکرانه سال اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملي و جهاد مديريتي توانستيم با افتخار سرويسي در خور شأن ملت ايران در جهت هر چه شکوفا شدن فرهنگ غني و بي بديل فارسي زبانان در سراسر دنيا بنا نهيم و به خود مي باليم که ميزبان ملت ايران در امر وبلاگ نويسي هستيم.

نمايشگاه هاست www.hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran هاست,هاست رايگان,هاستينگ,فروش هاست,خريد هاست,سرور مجازي,وي پي اس با تشکر[گل] [گل]