وداع با مرتضی احمدی

وداع با مرتضی احمدی

مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی امروز 3 دی ماه با حضور هنرمندان و دوستداران مرتضی احمدی در تالار وحدت برگزار شد.

 

گزارش

CHN از مراسم تشییع مرتضی احمدی؛

چراغ روشن «طهران» خاموش شد

راوی آوازها و بازی های«طهران»، طهرانی که امروزه حال و هوای گذشته اش را ندارد در حالی در صفحات تاریخ هنر ایران ثبت شد که روزگاری نزدیک به دو قرن را به چشم دید و با آنها همراه شد.

 

امروز 3 دی ماه،« احمدی» در خاک آرمیده و مانند حال و هوای روزهایی که دیگر نیست، خاموشی اختیار کرده است. تنها بخشی از دوستان قدیم اش با او در روز آخر همراه شدند، شاید این هم روایتی از «تهران» است.

 

 

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه فرهنگ و هنر- مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی امروز 3 دی ماه در حالی در تالار وحدت برگزار شد که به رغم علاقه وافر این هنرمند درگذشته به تیم پرسپولیس بسیاری از پرسپولیسی های طهران حضور نداشتند و در عوض بخش عمده ای از هنرمندان پیشکسوت عرصه تئاتر، موسیقی و سینما در این برنامه حاضر بودند. مرتضی احمدی بعد از اقامه نماز توسط حجت الاسلام دعایی و جمع حاضر تشییع شد تا در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شود.

   

به گزارش CHN، مراسم تشییع پیکر مرتضی احمدی مرد آوازها و بازی های طهران در حالی در تالار وحدت برگزار شد که هفته ای عجیب از سر گذشت. هفته ای که نیمی از آن در پاییز و نیمی دیگر با زمستان همراه بود، نیمی از آن سوگ و نیم دیگر شادی، نیمی تولد و نیمی مرگ، شروع هفته اما مرتضی احمدی چشم از دنیا شست و پایان هفته با بهت و همراهی تنها بخشی از دوستان قدیم اش تشییع شد.

   

مسوولان عدالت را علی وار، رعایت کنند

بهزاد فراهانی بازیگر پیشکسوت تئاتر و سینما در مراسم امروز حاضر شد و به انتقاد از وضعیت موجود پرداخت. وی گفت:« از مردمی که برای هنرمند ملی و مردمی دور هم جمع شده اند، تشکر می کنم. من از رفیقان مرتضی احمدی هستم و صادقانه می گویم که سر دل او را نه به اندازه ی دختر و نوه اش، اما به اندازه شایستگی های خود شنیده ام و دلم می خواهد به او بگویم جوانمرد طهران.»

   

فراهانی همچنین با تقسیم زندگی احمدی به 3 سرفصل هنر، ورزش و زندگی شخصی گفت:« مخرج مشترک سرفصل زندگی احمدی مردم بودند. او مرد درد و دل ها و لبخندها بود و همواره برای مردم سرزمین اش شادکامی آرزو می کرد. زمانی که باشگاه شاهین در زمان قدیم برپا بود، احمدی چاووش خوان شکوه ورزش کشور به ویژه پرسپولیس امروز و شاهین دیروز بود. او همیشه برای ورزش احترام ویژه ای قائل بود.»

   

به گفته این پیشکسوت تئاتر؛ فراهانی در دوستی های خود ناب بود. همان کاری که زنده یاد شاملو در حرفه اش می کرد را با بضاعت خود انجام می داد. فراهانی با انتقاد از وضیعت موجود گفت:« از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گله مندم که با گذشت یک سال از وزارت خود به وضعیت بیمه هنرمندان بی توجه بوده است و این مهم، همچنان بی سر و سامان است.

 

   

وی در پایان گفت:« از مسوولانی که در این مملکت هستند خواهش دارم که اگر عدالتشان علی وار است دروغ نگویند و عدالت را رعایت کنند. خوشحالم که هرگز هیچکس نمی تواند صدای مرتضی را از خانه های مردمان زحمت کش بزداید.»

   

ما یک فرهنگ را به خاک می سپاریم

در این مراسم مرضیه برومند حاضر بود و طی صحبت هایی گفت:« امروز روز اندوه و حسرت است نه برای مرتضی احمدی چراکه این استاد بزرگ یک عمر با افتخار زندگی کرد، حسرت برای ماست که امروز او را به خاک می سپاریم. ما امروز یک فرهنگ را به خاک می کنیم، فرهنگی که متاسفانه حتی بین ما هنرمندان هم کم کم دارد به یک چیز نادر تبدیل می شود.

   

برومند همچنین با اشاره به درگذشت زودهنگام همسر مرتضی احمدی گفت:« آقای احمدی با افتخار ایستاد و دختر و پسرش را بزرگ کرد. او بی حاشیه و سلامت بود.»

   

برگی از شناسنامه بزرگ پرسپولیس را از دست دادیم

افشین پیروانی بازیکن سابق تیم ملی فوتبال کشورمان و تیم پرسپولیس ضمن تشکر از حضور هنرمندان و مردم در مراسم تشییع مرحوم احمدی گفت:« با او رابطه نزدیکی داشتیم و امروز فکر می کنم برگی از شناسنامه بزرگ پرسپولیس ار از دست داده ایم. من از او درس های زیادی گرفتم و امیدوارم هیچ بی نیازی در سرزمین ما وجود نداشته باشد.»

   

بهرنگ بقایی نوه استاد مرتضی احمدی نیز در این مراسم از تمامی کسانی که قبل و بعد از درگذشت استاد مرتضی احمدی با این خانواده ابراز همدردی کردند، تشکر و قدردانی کرد.

   

گوهر گرانقدری را به خاک می سپاریم

حجت الله ایوبی، رییس سازمان سینمایی و علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم حاضر بودند و صبحت هایی کردند. ایوبی گفت:« امسال پاییز دردناک و خزان غم آلودی داشتیم و گوهرهای گرانقدری زیادی را به خاک سپردیم. امیدوارم این رفتارها و منش های خوب را الگوی خود قرار دهیم.»

   

علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم حاضر شده و گفت:« یکی از خصلت های خوب این هنرمند توانمند که سال ها افتخار آشنایی با او را داشتم وقت و انرژی بود که برای مخاطبان خود اختصاص می داد. او در همه عرصه های هنری استاد بود. به اعتقاد من وی یکی از عالمانی بود که از این پس از نبودش به دردسرهای زیادی خواهیم افتاد و فقدانش را به خوبی حس می کنیم.»

   

به گزارش CHN صابر ابر بازیگر سینما و تئاتر اجرای مراسم تشییع پیکر زنده یاد مرتضی احمدی را برعهده داشت. در این مراسم، افشین پیروانی، محمد پنجعلی و حمید استیلی از ورزشکاران نام آور ایران حضور داشتند و هنرمندانی همچون فریدون شهبازیان، داود گنجه ای، ایرج نوذری، داریوش فرهنگ، مهدی فقیه، فرزاد حسنی، سعید داخ، محمود مقامی، فرهاد بشارتی، یغما گلرویی، امیر مولایی و.... حضور داشتند.

   

مراسم سوم این هنرمند 5 دی ماه سال جاری از ساعت 15و 30 تا 17 در مسجد جامع شهرک غرب و همچنین مراسم هفتم توسط هواداران پرسپولیس در مسجد حجت ابن الحسن در سهرودی شمالی و از ساعت 15 تا 16 و 30 برگزار می شود. روحش شاد و یادش گرامی.

   

   

کلیدواژه ها

صابر ابر|سینما|علی مرادخانی|مرتضی احمدی|بهرنگ بقایی|

 

 

 

/ 1 نظر / 59 بازدید
پرشين کلوب

سلام. شما به شبکه اجتماعي پرشين کلوب دعوت شده ايد. براي پيوستن به پرشين کلوب و پيدا کردن دوستان جديدتر لطفا در سايت عضو شويد: http://persiancloob.com